Delavnice za starše - Vzgoja brez nasilja ali odgovorno starševstvo
Namen
Program je namenjen razvijanju dobrih odnosov v družini, odnosov brez nasilja, odnosov, ki temeljijo na zaupanju, sprejemanju, spoštovanju in nudenju pogojev za razvijanje občutka lastne vrednosti, hkrati pa prepoznavanje in izražanje čustev ter prepoznavanje razdiralnih in krepilnih vedenj. Gre za učenje odgovornosti in postavljanja lastnih mej ob upoštevanju drugih.
Cilj
Pomagati staršem pri iskanju učinkovitejših načinov vedenja pri osebnem odnosu z otroki, partnerji, pri vzgoji brez nasilja in razdiralnih vedenj.
Teoretična izhodišča:
- Teorija izbire dr. W. Glasserja,
- dr. J.Bluestein - meje,
- dr. R.W. Reasoner - razvijanje občutka lastne vrednosti
- in drugi.
Izvajanje programa
Osnovna metoda dela je delavnica, kot sklop socialnih iger, vodenih razgovorov. Vsaka delavnica je vsebinsko dogovorjena, tako da vsi skupaj oblikujemo sklop programa.
V sklopu 10 srečanj se skupina srečuje enkrat na teden, po 2 do 3 ure (odvisno od teme in aktivnosti skupine). Ista skupina lahko program nadaljuje po nekaj mesecih, v skladu z željami in možnostmi.
Program izvajamo na posameznih šolah ali Centru za socialno delo Ptuj, lahko pa tudi v drugih prostorih, po dogovoru.
Kdo se lahko vključi:
- starši se lahko v program prijavite sami tako, da nas pokličete in počakate na oblikovanje skupine,
- lahko pa se v šoli ali vrtcu, ki ga obiskuje otrok, sami prijavite in se tako šola z nami dogovori za izvajanje projekta pri njih. Če je prijav v posameznih šolah premalo, lahko skupino do 15 staršev oblikujemo iz staršev različnih šol in vrtcev.
Prijavnico lahko dobite tudi na naši spletni strani. Če se želite vključiti, jo le izpolnite in nam jo pošljite. Mi pa vam bomo sporočili okvirni datum začetka druženja skupine.
Program izvajamo že 12 let. Vsako leto se srečujemo z dvema ali tremi skupinami staršev. Zelo smo veseli, če se v program lahko vključita oba starša, saj le tako lahko skupaj preizkušata in spreminjata svoja vedenja.
Izvajalki in vodji programa:
- Irena Toš Koren, univ. dipl. pihologinja in spec. psih. svetovanja