Pravica do dodatnega zdravstvenega zavarovanja za upravičence do denarne socialne pomoči
1. januarja 2009 je začela veljati sprememba in dopolnitev Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki v 24. členu med drugim določa: Republika Slovenija zagotavlja iz proračunskih sredstev razliko do polne vrednosti zdravstvenih storitev iz 2. do 6. točke 23. člena tega zakona za zavarovance in po njih zavarovane družinske člane iz prvega odstavka 15. člena tega zakona pod pogojem, da navedenih pravic nimajo zagotovljenih v celoti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja iz drugega naslova in če izpolnjujejo pogoje za pridobitev denarne socialne pomoči.Šteje se, da zavarovanec oziroma po njem zavarovan družinski član izpolnjuje pogoje iz prejšnjega odstavka, če je med uveljavljanjem pravice do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev upravičen do denarne socialne pomoči oziroma izpolnjuje pogoje za pridobitev denarne socialne pomoči, ki se izda največ za obdobje, za katero se lahko dodeli denarna socialna pomoč.
Izpolnjevanje pogojev iz prejšnjega odstavka zavarovanec izkazuje z odločbo do denarne socialne pomoči ali z odločbo pristojnega centra za socialno delo o pravici do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev in velja le za čas prejemanja denarne socialne pomoči, oz. izpolnjevanja pogojev. Center za socialno delo obvesti o izdani odločbi Zavod, ki v evidenci o zavarovanih osebah vodi podatek o upravičenosti do kritja polne vrednosti zdravstvenih storitev.
Tistim občanom, ki že imajo denarno socialno pomoč (DSP) in temu ustrezno odločbo o pravici do DSP ni potrebno storiti ničesar – že s samo odločbo o pravici do DSP so upravičeni tudi do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev. Podatki o tem, kdo že ima to pravico, se bodo avtomatično »izvozili« na Zavod za zdravstveno zavarovanje, kjer bodo podatek vnesli v kartico zdravstvenega zavarovanja. Upravičencem predlagamo, da zavarovalnici podajo zahtevo za mirovanje zavarovanja, kot dokazilo pa priložijo kopijo odločbe dO denarne socialne pomoči oz. kopijo odločbe o pravici do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev.
Občani, ki sicer izpolnjujejo pogoje za pridobitev pravice do dodatnega zdravstvenega zavarovanja, pa iz kakršnegakoli razloga niso prejemniki denarne socialne pomoči (nimajo odločbe o DSP, pa bi jo lahko imeli, če bi zanjo zaprosili, ker izpolnjujejo zakonske pogoje), pa bodo morali vložiti posebno vlogo za ugotovitev izpolnjevanja pogojev za pridobitev pravice do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev pri CSD Ptuj.