Mladinske delavnice

Predstavitev projekta

Projekt Mladinske delavnice je vseslovenski socialno preventivni program, namenjen učencem zadnjih dveh razredov osnovne šole. Na Ptuju smo ga začeli izvajati leta 1991 in v vseh teh letih se je izvajal na vseh osnovnih šolah Upravne enote Ptuj (v zadnjih letih povprečno na desetih do dvanajstih šolah v posameznem šolskem letu). Doslej je bilo v enem šolskem letu v program vključenih največ 544 otrok, ki jih je vodilo 44 prostovoljcev in dva mentorja. V letošnjem šolskem letu je vključenih 148 otrok, ki jih vodi 34 prostovoljcev in dva mentorja.

Izvajanje

Program poteka v obliki delavnice, ki je sestavljena iz vrste socialnih iger, nedokončanih zgodb, vodenih fantazij, delno vodenih razprav in igre vlog v mali skupini učencev (do 15 otrok), ki se srečujejo enkrat tedensko za 2 uri po končanem pouku. Delo, katerega vodit dva inštruktorja – prostovoljca po končanem usposabljanju, je popestreno še s plesi, pikniki, z izleti, s poletnimi tabori, z obiskom kino predstave ipd.

Na srečanja pride vsak udeleženec PROSTOVOLJNO. V delavnicah se mladostniki na sproščen in igriv način učijo, kako lahko prehodijo posamezne krize povezane z odraščanjem; učijo se, kako lahko v določeni situaciji odreagirajo drugače, kot so bili doslej navajeni in z doseženim niso bili zadovoljni; spoznavajo, kako njihovi vrstniki, sošolci, prijatelji, pa tudi odrasli gledajo na posamezna pomembna področja oz. vprašanja v življenju.

Vsebina srečanj

V vsaki delavnici se pogovarjamo o vnaprej določenih temah, ki so aktualne za mladostnike. Vsebine srečanj so: spoznavanje samega sebe, komunikacija, vrednote, morala, šola, učenje, poklici, spolnost, prijateljstvo, ljubezen, partnerstvo, kako oblikovati boljši odnos s starši … Vsak lahko s svojimi predlogi prispeva k sooblikovanju tem na skupnih srečanjih.

Srečanja popestrimo s plesi, izleti, ogledom kino predstav, s poletnimi tabori.

Udeležba

Udeležba v programu je za otroke brezplačna. V primeru organizacije dodatnih aktivnosti starši sofinancirajo izvedbo aktivnosti, njihov prispevek je simboličen.

Inštruktorji na začetku šolskega leta projekt predstavijo v osnovnih šolah. Otroci se lahko v program vključijo takoj po predstavitvi projekta v svoji šoli.

Več informacij dobite na spletni strani Društva za preventivno delo Ljubljana, pod rubriko programi društva.

Inštruktorji – prostovoljci

Skupinsko delo z osnovnošolci, ki se v obdobju odraščanja srečujejo s številnimi vprašanji, pomembnimi za njihov razvoj.
Skupino otrok na posameznih šolah vodita dva prostovoljca, ki ju imenujemo inštruktorja. Delavnice, ki trajajo od 2 do 3 šolske ure, so organizirane najpogosteje takoj po pouku. Dejavnost traja dve šolski leti.

Kdo so lahko inštruktorji – prostovoljci:

  • z dopolnjenimi 18 leti starosti, vendar največ do 28 let starosti,
  • s končano srednješolsko izobrazbo,
  • s končano 7-dnevno edukacijo in dodatno 2-dnevno edukacijo, ki jo organizira in sofinancira Center za socialno delo Ptuj in vodi Društvo za preventivno delo Ljubljana, ki prav tako sofinancira izobraževanje,
  • s podpisom dogovora o sodelovanju in izpolnjevanjem obveznosti iz dogovora.

Prijave

Prijave sprejemamo skozi vse šolsko leto; za vključitev v novo šolsko leto do konca septembra, saj le enkrat na leto, v oktobru, organiziramo izobraževanje.

Kontaktne osebe:

  • Marjan Kokot, univ. dipl. sociolog